.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - 25 fakte magjepsėse pėr dashurinė

www.cokollada.com

25 FAKTE MAGJEPSĖSE PĖR DASHURINĖ

 

 

Dashuria ėshtė njė gjė shumė e bukur, por edhe e ēuditshme gjithashtu. Mė poshtė janė 25 fakte rreth dashurisė.

 

 

 

            1- Burrat tė cilėt e puthin gruan e tyre nė mėngjes, jetojnė 5 vjet mė shumė se sa ata qė nuk e bėjnė kėtė gjė.

 

            2- Kėnga e parė pėr dashurinė ėshtė shkruar 4 000 vjet mė parė dhe vjen nga njė zonė midis Tigrit dhe Eufratit.

 

            3- Nėse vjen momenti pėr intimitet qė nė fillim tė marrėdhėnies, 78% e vajzave nuk pranojnė nėse nuk janė depiluar.

 

            4- Vajzat feministė kėrkojnė mė shumė se tė tjerat tė kenė njė marrėdhėnie romantike.

 

            5- Dy tė tretat e njerėzve raportojnė se kanė renė mė shumė nė dashuri me dike qė kanė vite qė e njohin, se sa me njė tė sapo njohur.

 

            6- Njerėzit qė tregojnė historinė e tyre tė dashurisė e bėjnė kėtė pasi mendojnė se procesi ėshtė jashtė kontrollit tė tyre.

 

            7- Dashuria nxit njė efekt qetėsues nė trup dhe mendje pėr tė paktėn njė vit, gjė qė ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

 

            8- Dashuria ka tė njėjtin efekt nė trup njėsoj si edhe frika e madhe. Te njė person i dashuruar shfaqen tė njėjtat simptoma si tė njė person qė ndjen njė frike tė madhe – zmadhim tė bebes se syrit, duar tė djersitura, dhe rritje te tė rrahurave tė zemrės.

 

            9- Skanimet e trurit kanė treguar se kur njeriu shikon foto tė njeriut tė zemrės, truri reagon menjėherė duke treguar dėshirė.

 

            10- Vajzat e fisit Tivi nė Pacifikun jugor martoheshin qė nė lindje.

 

            11- Shėrbimi “Detektori i dashurisė” i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut tė dashur, nėse ai vėrtet ėshtė i ndershėm nė atė qė thotė. Telefoni analizon kordat e zėrit pėr tė parė nėse ai flet me dashuri apo jo. Pėrdoruesi merr njė analize tė bisedės nėpėrmjet njė mesazhi i cili tregon afeksionin, surprizėn, pėrqendrimin dhe ndershmėrinė me tė cilėn ka folur personi tjetėr nė lindje.

 

            12- Rreth 11 pėr qind e grave kontrollojnė menjėherė “online” pėr tė parė tė dhėnat e njė personi qė e kanė takuar ose qė presin ta takojnė, kundrejt 7 pėr qind tė meshkujve.

 

 

            13- Me kalimin e kohės, partneret tentojnė tė kenė gjithmonė e mė shumė tė njėjtat sjellje.

 

            14- Njerėzit tentojnė tė kthejnė mė shumė kokėn nė tė djathtė se sa nė tė majtė kur puthin dike (65 pėr qind e njerėzve e kthejnė kokėn nė tė djathtė).

 

            15- Tradita e unazės se fejesės ka ardhur qė nė shekullin e 15-tė, kur Duka Maximillian i Austrisė i dha njė unaze tė fejuarės se tij Mary nga Burgundy.

 

            16- Rreth 43 pėr qind e grave preferojnė qė partneret tė mos tregojnė shenja “dashurie” nėse nuk janė tė sigurt pėr njė lidhje.

 

            17- Njerėzit qė sapo kanė renė nė dashuri tregojnė zvogėlim tė hormonit serotoninė, nė nivele aq tė ulėta sa dhe tė njė person i sėmure.

 

            18- Aeroporti Ndėrkombėtar i Filadelfias mbahet si numri 1 pėr lidhjet e dashurisė gjatė kohės se pritjes.

 

            19- Sipas njė teorie matematike, ne duhet tė takojmė shumė njerėz para se tė zgjedhim partnerin e pėrjetshėm. Sipas probabilitetit vetėm kėshtu ka mė shumė shanse pėr njė ēift tė suksesshėm.

 

            20- Mjekra e burrave rritet mė shpejt kur ata mendojnė pėr seks.

 

            21- Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit “Romeo dhe Zhulieta”, merr rreth 1000 letra ēdo vit nė adrese tė Zhulietės, ēdo Valentin.

 

            22- “Nėse njė person refuzon njė lidhje, personi bie edhe mė shumė nė dashuri me atė person qė nuk e ka pranuar”, thotė Helen Fisher autor i librit “Pse dashurojmė”. Pjesėt e trurit qė aktivizohen kur ne jemi tė gėzuar vazhdojnė tė mbetėn aktive.

 

            23- Ka njė arsye pse ndodhin romancat nė zyre. Rėnia nė dashuri ėshtė shumė e lidhur me afirmitetin. Ngjallet familjariteti, qetėsia, afėrsia dhe romanca.

 

            24- Njė nė pesė marrėdhėnie dashurie afatgjata ndodhin pasi njeri nga partneret ėshtė i pėrfshire nė tė.

 

            25- Njė marrėdhėnie romantike i bėn tė dy partneret tė lumtur. Sa mė afėr ndihemi, aq mė tė lumtur jemi.