.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera - 101 Profecitė e ditėve tė fundit

Shkruan: Stuard OLYOTT

101 PROFECITĖ E DITĖVE TĖ FUNDIT

 

Libri  „101 Profecitė e ditėve tė fundit“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin

 „Literaturė“

 

 

         

 

            Parathėnie

 

            Ky ėshtė njė shkrim shumė i dobishėm i cili i heton njė mori profecish tė Biblės, e tė cilat kanė tė bėjnė me ditėt e fundit, pėrkatėsisht profecitė pėr ditėt qė ende nuk kanė ardhur plotėsisht. Siē dihet Bibla ka pėrplot profeci qė ka tė bėjė me tė ardhmen. Libri “101 profecitė e ditėve tė fundit” sigurisht se ngjall interes pėr tė gjithė lexuesit, por ēdoherė ka njė kanosje nė interpretimin dhe nė kapjen nganjėherė tė parakohshme gjoja tė pėrmbushjeve tė disa profecive, sepse kėshtu shpeshherė u ka ndodhur edhe autorėve dhe besimtarėve shumė seriozė. Nganjėherė po ashtu njė tjetėr rrezik ėshtė se disa profeci biblike qė interpretohen nga disa studiues mė shumė ndėrtohen mbi gjasa dhe mbi segmente letrare, politike, sociale dhe historike sesa vėrtet biblike.

            Personalisht nuk besoj se ka aq shumė profeci nė Bibėl tė cilat nuk hetohen aq lehtė, dhe tė cilat kuptohen shumė vėshtirė. Ky botim ėshtė njė prurje e dobishme pėr tė kuptuar profecitė e

Biblės pėr ditėt tona.

 

            Dr. Femi Cakolli, pastor

            Nėntor 2007, Prishtinė

 

            101 Profecitė e ditėve tė fundit

 

            Isaia 42:9

            “Ja gjėrat e mėparshme kanė ndodhur, dhe tani po ju njoftoj gjėra tė reja; unė jua bėj tė njohura para se tė mbijnė.”

 

            Isaia 46:9-10

            “Kujtoni gjėrat e kaluara tė kohėve shumė tė vjetra, sepse unė jam Perėndia dhe nuk ka asnjė tjetėr; jam Perėndia dhe askush nuk mė ngjet mua, qė shpall fundin qė nė fillim, dhe shumė kohė mė parė gjėrat qė ende nuk janė bėrė, duke thėnė: “Plani im do tė realizohet dhe do tė bėj gjithēka qė mė pėlqen.”

 

            Gjoni 13:19

            “Po ju them qė tani, para se tė ndodhė, qė, kur tė ketė ndodhur, tė besoni se unė jam Krishti.” Bibla parathotė shumė shenja, tė cilat do tė kulmojnė nė ditėt e fundit. Jezusi tregoi se pėrderisa kthimi i tij do tė afrohej kėto shenja do tė shfaqeshin sė bashku (Mateu 24:33-34). Edhe pse shumė prej kėtyre profecive nuk do tė shfaqen deri nė kohėn e mundimit tė madh, brezi ynė ėshtė duke parė shenjat e para tė mundimit. Pėrderisa sekondat e fundit tė kėsaj epoke po kalojnė, kėto ngjarje do tė vijnė nė njė fokus edhe mė tė qartė.

            Teksa e lexoni kėtė listė mbani mend se kėto profeci janė shkruar 1900 e deri 3500 vjet pėrpara. Ēfarė lidhje ka kjo me ty? Disa faqe tė fundit do ta japin pėrgjigjen prandaj ėshtė e nevojshme qė t’i lexosh me kujdes.

            Pėr njė vėshtrim mė tė thellė tė kėtyre profecive, dhe gjithashtu pėr shumė referenca shtesė tė faqes elektronike dhe tė reja nga lajmet, vizitoni kėtė faqe: www.eternal-productions.org 1 Mėsuesit e rremė tė Biblės do tė sillnin herezi (mėsime tė rreme), do tė kishin shumė ndjekės, edhe do t’i bėnin tė tjerėt ta hidhnin poshtė Fjalėn e Perėndisė (2 Pjetrit 2:1-2.). Sot ėshtė shumė e lehtė tė gjenden njerėz qė e refuzojnė Biblėn menjėherė sepse e kanė dėgjuar se si ėshtė keqinterpretuar nga njė mėsues i rremė. 2 Kėta profetė tė rremė do tė ishin lakmitarė pėr para, folės tė kėndshėm (2 Pjetrit 2:3).

            Njė numėr nė rritje i ungjilltarėve (“predikuesve biblik”) televiziv janė njė shembull i tillė. Me qėllim qė tė pėrfitojnė nga ju ata i pėrdredhin Shkrimet duke pėrdorur fjalė ēorientuese. 3 Ungjilli i krishterė do tė predikohet si dėshmi pėr tė gjithė kombet. (Mateu 24:14; Marku 13:10; Zbulesa 14:6). Sot, pjesė tė Biblės ose e gjithė Bibla ėshtė pėrkthyer nė mbi 2300 gjuhė dhe dialekte duke mbuluar mbi 90% tė popullsisė sė botės.

 

            4. Komunikimi global i paraparė (Zbulesa 11:9-10; 17:8). Bibla profetizon se e gjithė bota do tė “sheh” ngjarje tė caktuara duke u shpalosur. Zbulimi i televizorit dhe dėrgimi i rrjeteve globale satelitore gjatė shekullit XX bėjnė tė mundur qė lajmi tė udhėtojė nėpėr botė pėr herė tė parė me shpejtėsinė e dritės. Mbani mend se nė ditėt e apostullit Gjon, lajmi ėshtė shpėrndarė me

shpejtėsinė e ecjes sė kalit.

 

            5. Qenia njerėzore do tė kishte kapacitet pėr tė shkatėrruar ēdo jetė (Mateu 24:21-22). Konsideroni se kur Jezusi e ka bėrė kėtė profeci armatimi i kohės sė Tij ishin shpatat dhe shtizat. Por sot, me armėt bėrthamore, biologjike, dhe kimike, ėshtė e mundur qė tė shfaroset ēdo mish nė planetin e tokės.

 

 

            Pjesė nga libri “101 Profecitė e ditėve tė fundit”